Ottawa Valley Business

2014 Municipal Election: Lanark County and the Town of Bancroft

Members of Municipal Council in Lanark County and Bancroft

For each municipality, the 2014 election candidates are listed below. Please send us any updates or let us know of any errors at admin@ovbusiness.com.


Township of Beckwith
Voter Turnout: 28.03%

Reeve - Richard Kidd ELECTED acclaimed
PROFILE Deputy Reeve - Geoff Montreuil 497 votes
Deputy Reeve - Sharon Mousseau ELECTED 1177 votes
Councillor - Tim Campbell ELECTED 835 votes
Councillor - C. Faye Campbell ELECTED 1018 votes
PROFILE Councillor - Brian Dowdall ELECTED 1230 votes
Councillor - Joy Hodgkinson 652 votes
PROFILE Councillor - Evelyn A. Campbell 588 votes

Town of Carleton Place
Voter Turnout: 47%

Mayor - Wendy LeBlanc 1641 votes
PROFILE Mayor - Louis Antonakos ELECTED 1903 votes
PROFILE Deputy Mayor - Rob Probert                        1313 votes
Deputy Mayor - Jerry Flynn ELECTED 2156 votes
PROFILE Councillor - Lorey Miller 488 votes
Councillor - Gary Strike 1344 votes
Councillor - Carolyn Gerbac 795 votes
Councillor - Doug Black ELECTED 1699 votes
Councillor - Gordon Brazeau 170 votes
Councillor - Sean Redmond ELECTED 1440 votes
PROFILE Councillor - Brian Doucett ELECTED 1641 votes
PROFILE Councillor - Theresa Fritz ELECTED 1436 votes
Councillor - Francois Maltais 321 votes
PROFILE Councillor - Doug Snedden 933 votes
Councillor - Andrew Tennant 1235 votes
PROFILE Councillor - Kathryn Carriere 1276 votes
Councillor - Ross Trimble ELECTED 1387 votes
PROFILE Councillor - Claudia Wutherich 557 votes
Councillor - Brandon Armstrong 216 votes

Township of Drummond/North Elmsley
Voter Turnout: 34%

Reeve - Ted Arthurs 233 votes
PROFILE Reeve - Aubrey Churchill ELECTED  858 votes
Reeve - Adrian St. Pierre 128 votes
Councillor (Drummond Ward) - Gail Code ELECTED acclaimed
Councillor (Drummond Ward) - Steve Fournier ELECTED   acclaimed
Councillor (N.E. Ward) - Ray Scissons ELECTED 556 votes
PROFILE Councillor (N.E. Ward) - Michael Somerville 256 votes
PROFILE Councillor (N.E. Ward) - G.W. Sachs ELECTED  340 votes

Township of Lanark Highlands
Voter Turnout: 48.48%

Mayor - Peter McLaren 1435 votes
Mayor - Brian Stewart ELECTED 1832 votes
PROFILE Deputy Mayor - Bob Mingie 1048 votes
Deputy Mayor - John Hall ELECTED 2090 votes
Councillor (Ward 1) - Linda Hansen ELECTED acclaimed
Councillor (Ward 2) - Arno Graefe 225 votes
Councillor (Ward 2) - Steven Roberts ELECTED   285 votes
PROFILE Councillor (Ward 3) - Peter Rodger ELECTED 510 votes
Councillor (Ward 3) - William A. Neilson 235 votes
Councillor (Ward 4) - Clarence Mahon 300 votes
PROFILE Councillor (Ward 4) - Bill King ELECTED 405 votes
Councillor (Ward 5) - Bret Hogue 246 votes
Councillor (Ward 5) - Jeannie Kelso  ELECTED 302 votes
Councillor (Ward 5) - Larry McPhee 97 votes

Town of Mississippi Mills
Voter Turnout: 53%

PROFILE Mayor - Shaun McLaughlin ELECTED 2033 votes
PROFILE Mayor - Garry Dalgity 1320 votes
Mayor - John Levi 1972 votes
PROFILE Councillor (Almonte Ward) - Jane Torrance ELECTED   1777 votes
Councillor (Almonte Ward) - Bernard Cameron ELECTED   1472 votes
PROFILE Councillor (Almonte Ward) - Alex Gillis ELECTED   1612 votes
PROFILE Councillor (Almonte Ward) - Jill McCubbin ELECTED   1482 votes
Councillor (Almonte Ward) - Rickey Minnille 1013 votes
Councillor (Ramsay Ward) - Paul Watters ELECTED 1357 votes
Councillor (Ramsay Ward) - Sietze Praamsma 814 votes
Councillor (Ramsay Ward) - Val Wilkinson ELECTED 1177 votes
PROFILE Councillor (Ramsay Ward) - Christa Lowry ELECTED 1673 votes
Councillor (Ramsay Ward) - John Edwards ELECTED 1415 votes
PROFILE Councillor (Pak. Ward) - Denzil Ferguson ELECTED 676 votes
Councillor (Pak. Ward) - Duncan Abbott ELECTED 652 votes
Councillor (Pak. Ward) - Phil Warland 320 votes

Township of Montague
Voter Turnout: 52.33%

Reeve - Bill Dobson  ELECTED 960 votes
Reeve - Gary Doyle 586 votes
Deputy Reeve - Pat Dolan 383 votes
Deputy Reeve - Bonnie Burson 177 votes
Deputy Reeve - John MacTavish             299 votes
Deputy Reeve - Klaas VanDerMeer  ELECTED 517 votes
Deputy Reeve - Molly King 178 votes
Councillor - Vince Carroll ELECTED 760 votes
Councillor - Jim Abbass ELECTED 760 votes
Councillor - Karen Jennings 722 votes
Councillor - Jeffrey Carroll 612 votes
Councillor - Ian Streight ELECTED   735 votes
Councillor - Boyne Saunders 473 votes

Town of Perth
Voter Turnout: 38.85%

Mayor - John Fenik ELECTED acclaimed
Deputy Mayor - John Gemmell ELECTED acclaimed
Councillor - Judy Brown ELECTED   1201 votes
Councillor - Jim Graff ELECTED 1223 votes
Councillor - Edward McPherson ELECTED 1307 votes
Councillor - Jim Bolt ELECTED 1122 votes
PROFILE Councillor - Michael Mosher 737 votes
Councillor - Riq Turner ELECTED 1023 votes
PROFILE Councillor - Donna Silver 672 votes

Town of Smiths Falls
Voter Turnout: 53.01%

Mayor - Ken Graham 1078 votes
Mayor - Benjamin DuHamel 55 votes
Mayor - Rob Peters 680 votes
PROFILE Mayor - Shawn James Pankow ELECTED 1619 votes
Councillor - Anthony John Humphrey   779 votes
PROFILE Councillor - Bryan Wiltsie 1483 votes
Councillor - John Maloney 1628 votes
PROFILE Councillor - Lorraine Allen ELECTED  2204 votes
Councillor - Roger Dupuis 588 votes
Councillor - Jay Brennan ELECTED    1746 votes
Councillor - Dawn Quinn ELECTED 1923 votes
Councillor - Joe Gallipeau ELECTED 2149 votes
Councillor - Christopher Cummings ELECTED 1699 votes
Councillor - Sheldon Giff 528 votes
Councillor - James Benda 1215 votes
Councillor - Adam Brian Gariepy 486 votes

Tay Valley Township
Voter Turnout: 40%

Reeve - Keith James Kerr ELECTED   acclaimed
Deputy Reeve - Brian Campbell ELECTED 1565 votes
PROFILE Deputy Reeve - Mick Wicklum 1314 votes
Councillor (Bathurst Ward)  - Bill Avery 541 votes
PROFILE Councillor (Bathurst Ward)  - Jennifer Dixon ELECTED 593 votes
Councillor (Bathurst Ward) - Fred Dobbie ELECTED 577 votes
Councillor (Bathurst Ward) - Wayne Jordan 366 votes
Councillor (Bathurst Ward) - Jim McCann 227 votes
Councillor (Burgess Ward) - Greg Hallam ELECTED 617 votes
Councillor (Burgess Ward) - Judy Farrell ELECTED 816 votes
Councillor (Burgess Ward) - Bill Cordick 328 votes
PROFILE Councillor (Burgess Ward) - Lorne Hooper 174 votes
Councillor (Sherbrooke Ward) - RoxAnne Darling ELECTED 446 votes
Councillor (Sherbrooke Ward) - Mark D. Burnham ELECTED 359 votes
Councillor (Sherbrooke Ward) - Neil Bova 177 votes

Upper Canada District School Board Trustee

PROFILE Bruce Monteith 729 votes
PROFILE Donald Cram ELECTED 661 votes
Craig Rogers 1120 votes
William (Bill) MacPherson
Chris Dunham 1583 votes
Patti Lennox 2402 votes

Catholic District School Board of Eastern Ontario Trustee

Nancy Kirby ELECTED acclaimed

Le conseil des ecoles publique de l'est de l'Ontario

PROFILE Colette Stitt ELECTED
PROFILE Andre Yonkeu

Le conseil des ecoles catholiques de langue francaise du centre l'est

Anouk Tremblay ELECTED acclaimed
Guy R. Lnanctot
Brigite L. Pilon

Hastings County

Town of Bancroft

Voter Turnout: 52.43%

Mayor - Bernice Jenkins ELECTED 1043 votes
Mayor - Scott Munro 805 votes
Councillor (Dung. Ward)  - Wayne Wiggins 310 votes
Councillor (Dung. Ward)  - Charles Mullett ELECTED 380 votes
Councillor (Dungannon Ward) - Bil Kilpatrick ELECTED 433 votes
Councillor (Dungannon Ward) - Daniel Boileau 156 votes
Councillor (Dung. Ward) - Barry McGibbons ELECTED 417 votes
Councillor (Dungannon Ward) - Velma Watters 294 votes
Councillor (Bancroft Ward) - Don Koppin 414 votes
Councillor (Bancroft Ward) - Peter Whitehead 515 votes
Councillor (Bancroft Ward) - Paul Jenkins ELECTED 553 votes
Councillor (Ban. Ward) - Mary Irma Kavanagh ELECTED 585 votes
Councillor (Bancroft Ward) - Tracy McGibbon ELECTED 671 votes

School Board Trustee (English Public North Hastings Ward)

Lucille Kyle ELECTED
Judy Edgar

English Separate (Alqonquin & Lakeshore)

Brian Kerby ELECTED

New French Public School Board Trustee

Rachel Laforest ELECTED
Claudia Major